Oblíbené Diety .cz -> Bodová dieta

Bodová dieta – počítejte, co jíte, a začněte hubnout!

V tomto článku se dozvíte:

  1. Jak bodová dieta funguje a v čem se liší od počítání kalorií? Co je lepší?
  2. Kolik můžete shodit?
  3. Bodování potravin
  4. Co dělat, když diety ani cvičení nezabírá?

Bodová dieta je opravdu zajímavý stravovací program pro hravé jedince, který vám může pomoci zhubnout bez výraznějšího omezování nebo zdravotních rizik.

1) Jak bodová dieta funguje a v čem se liší od počítání kalorií? Co je lepší?

Bodová dieta má velmi zajímavou myšlenku. Každé potravině je totiž přiděleno určité množství bodů. Vy pak máte povolený počet bodů na den. Jíst tedy můžete cokoli, ale nesmíte překročit svůj bodový limit.

  • do 67 kg – 18 – 25 bodů
  • 68 – 79 kg – 20 – 27 bodů
  • 80 – 90 kg – 22 – 29 bodů

Že vám to připomíná počítání kalorií? Není divu. Nicméně je tu několik rozdílů. Především – pomocí bodů se potraviny jistě počítají mnohem jednodušeji a přesněji. A za druhé – počítání kalorií je nesmírně nejisté a zavádějící a přináší minimum užitku.

Navíc kalorie nejsou zdaleka jediným důležitým faktorem při dietě. Bodový systém tudíž u potraviny zohledňuje i řadu dalších věcí – například stravitelnost, obsah cukrů a podobně.

Bodová dieta vám umožní zhubnout a přitom jíst, co vám chutná – také vás donutí přemýšlet nad tím, co konzumujete, což je nesmírná výhoda.

A teď něco, co vás jistě potěší. Bodová dieta zahrnuje také potraviny, které obdržely 0 bodů. To znamená, že jich můžete sníst prakticky neomezeně – žádný hlad se tedy nemusí konat. A co víc? Můžete nasbírat i plusové body – a to díky fyzické aktivitě.

2) Kolik můžete shodit?

Bodová dieta má jistě několik zajímavých výhod, ale na druhou stranu, výsledek při ní není zrovna dvakrát zaručen. Můžete skutečně zhubnout i velké množství kilogramů během poměrně krátkého času, ale je také možné, že nebudete spokojeni a úbytek bude minimální.

Výhoda této diety spočívající v tom, že si skladbu jídelníčku volí každý sám, může být zároveň také velikým záporem. V případě špatné nebo jednostranné skladby stravování vám totiž hrozí nedostatek některých živin, vitamínů či jiných důležitých látek.

Jinými slovy, bodová dieta je jen systém hodnocení potravin stejně jako počítání kalorií, čili samo o sobě to není zaručený způsob, jak zhubnout.

3) Obodujte si své menu…

A na závěr je tu malá ukázka bodování

100 g kuřecího masa 3
100 g vepřového masa 6
100 g pangasia, filé 3
100 g tuňák ve vlastní šťávě 2
100 g kuřecí šunky 3
100 g párků 8
200 g bramborový salát 6
50 g bílého pečiva, chlebu 2
50 g cel. pečiva, chlebu 1
1 vejce 2

100 g vařených těstovin 2
100 g vař. rýže 2
100 g brambor 1
50 g eidamu, mozzarely 3
125 g nízkotučného tvarohu 3
150 g nízkotučného jogurtu 2
250 ml mléka 2

4) Co dělat, když diety ani cvičení nezabírá?

Obecné postupy (jako cvičení a snižování porci) mohou být samozřejmě užitečné v jednoduchých případech.

Faktem však zůstává, že nadváha je zdravotní problém jako každý jiný – a s jistotou se jej zbavíte pouze tehdy, pokud navštívíte specialistu, který se tímto zdravotním problémem zabývá a denně ho pomáhá lidem řešit.

Kdyby pacienti s angínou nešli k praktickému lékaři a místo toho se léčili podle rad z časopisu, také by se jich moc nevyléčilo.

Pokud Vás zajímá více informací o tom, jak se hubne za pomoci specialistů na hubnutí, klikněte na ikonu níže: